•  
"Zarlar düşeş gelseydi, belki de her şey başka türlü gerçekleşecekti." - Ağır Roman (1997)
DUYURULAR
Background
Rise of Empires: Ottoman Devam Ediyor
Türk-Amerikan ortak yapımı olarak ekranlara gelen Rise of Empires: Ottoman ilk bölümü ile ilgi çekti. Netflix, uzun süredir merakla beklenen dizinin ilk bölümünü yayınladı. Türk ve yabancı tarihçilerin özel olarak anlatımları ile yapılmış olan bir anlamda belgesel dizi eksileri ve artıları ile irdelenerek sizin karşınıza çıkıyor. Uzun süredir konuşulan proje, Netflix tarafından yayınlanarak ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Toplam 6 bölümden oluşuyor. 24 Ocak tarihinde ilk olarak yayınlanmaya başladı. Dizinin genel anlamıyla nasıl işlediğini ve belgesel dizi türü dizinin nasıl bir anlatımı tercih ettiğini buradan sizlere aktarmaya çalışacağız. Selim Bayraktar, Osman Sonant, Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün ve Birkan Sokullu gibi isimlerin yer aldığı dizi yönetmenliğini ise ilk bölümde Emre Şahin üstlenmiş.

Rise of Empires: Ottoman Dizisinin Konusu

Rise of Empires: Ottoman uzun süredir merakla bekleniyordu. Genel anlamda aslında 2. Mehmet hayatı ile birlikte başlayan bir dizi anlatılıyor. Bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu'nda babası vefat ettiği için ikinci Mehmet tahta geçiyor. Çocukluk hayali olan ve önemli bir yer olarak bilinen Konstantin'in fethi için direkt olarak harekete geçmeye karar veriyor. Henüz 19 yaşında tahta geçen II. Mehmet genç yaşta olmasına rağmen birçok hükümdar tarafından başarısızlıkla sonuçlanmış olan Konstantin hayalini yerine getirmek istiyor.   Aslında bu bizim de tarih kitaplarından okuduğumuz bir gerçekti. Ancak Amerikalı şirket nasıl böyle bir şeye kalktı? Açıkçası bu daha büyük bir merak konusu. Genel anlamda bir belgesel dizi halinde yayınlanan Rise of Empires: Ottoman gerçekçi savaş sahneleri ile de ön plana çıkıyor. Sürükleyici bir anlatıma sahip. Gerçekten de bir solukta izleyebileceğiniz özel yapımlardan biri. Ancak tabii ki olumsuz şeylerden de sözedebiliriz. Genel anlamda Türk oyuncuların ağırlıkta olduğu bir yapım olarak dikkat çekiyor. Uluslararası bir yapım olarak planlanmasına rağmen genel anlamda Türk seyircisine daha fazla hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Rise of Empires: Ottoman Kadrosu

Fatih Sultan Mehmet'in hayatını Cem Yiğit Üzümoğlu oynuyor. Cem Yiğit Üzümoğlu gerçekten de o hırs ve motivasyonu çok iyi bir şekilde izleyiciye aktarmaya çalışmış.Bbunu da ustalıkla başardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca Birkan Sokullu, Tuba Büyüküstün, Selim Bayraktar ve Osman Sonant da yine hikayenin akışı içerisinde oldukça başarılı oyunculuklarını sergilemişler.   Dizi İngilizce olarak çekildiği için Türkçe konuşulan sahne mümkün olduğunca az tutulmuş bulunuyor. Seslendirme kadrosunda bu yüzden Türkçe dublaj yapıldığını göreceksiniz. Dizi belgesel türünde bir sistem tercih edildiği için bir de anlatıcıya ihtiyaç var. Seslendirmeci olarak Halit Ergenç tercih edilmiş. Olaylar eserler ve tarihi konu, Türk yapımlarının işlenmesi edasında işlenmiş.   Rise of Empires: Ottoman Netflix girince manzaranın epey değiştiğini söyleyebiliriz. Çok fazla görsel efektin tercih edilmediği ve çok güzel bir şekilde, saf bir şekilde resmedildiği bir şekilde bize sergilenmiş. Tam anlamıyla bir belgesel dizi için yeterli düzeyde olduğunu rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca kılıçla dövüş sahnelerinden bahsetmeden olmaz. Bazı yerlerde aynı sahnelerin tekrar kullanıldığını sizler de şahit olacaksınız. Topların surları yıkma sahnelerinde tekrar kullanılmış. Bu anlamda zaman zaman kopmalar yaşayabiliyorsunuz.        
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!